آیا قطع قاعدگی در زمان شیردهی، از بارداری بعدی پیشگیری میکند؟ آیا قطع قاعدگی در زمان شیردهی، از بارداری بعدی پیشگیری میکند؟

 

 

مادر عزیز!

اگر کودک شما هم فقط شیر مادر میخورد، ممکن است بتوانید در یک بازه زمانی خاصی بدون روشهای پیشگیری از بارداری، از بارداری ناخواسته خاطر جمع باشید.

یعنی اینکه این شیردهی، خودش کار یک روش پیشگیری از بارداری را انجام میدهد و درصد موفقیت این روش هم 98.5% گزارش شده است.

اما

نکته ی مهم این است که این امتیاز شامل حال همه ی مادرانی که به کودکشان، شیر خودشان را میدهند، نمیشود چراکه شرایط دیگری هم لازم است.

شرایط لازم برای استفاده از شیردهی به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری:

 1. تغذیه کودک دلبند شما باید منحصراً شیر مادر باشد و از شیر خشک یا آب قند، آب و ... به جز موارد نادر استفاده نکند.
 2. شیردهی باید به طور مرتب در شبانه روز انجام شود و خلاصه اینکه هیچ فاصله ی زمانی زیادی بین دو وعده ی شیردهی اتفاق نیافتد.
 3. در طول این مدت، مادر هیچ قاعدگی ای نداشته باشد یعنی به طور کل پریود قطع شده باشد ( به این حالت آمنوره ی شیردهی گفته میشود)
 4. از تولد نوزاد بیشتر از 6 ماه نگذشته باشد؛ چراکه این روش پیشگیری فقط برای 6 ماه اول پس از زایمان توصیه می شود و بعد از آن درصد موفقیتش بسیار پایین می آید و احتمال بارداری ناخواسته را بالا می برد..

در صورتی که موارد بالا در مورد شما صدق می کند شما هم می توانید از آمنوره ی شیردهی یا همان قطع قاعدگی در زمان شیردهی به عنوان روش پیشگیری استفاده کنید و روی آن حساب کنید.

اما اگر حتی یکی از شرایط بالا را ندارید باید از روشهای پیشگیری مجاز در دوران شیردهی که روی ترشح شیر اثر نمیگذارند؛ استفاده کنید.

مانند:

 • قرصهای خوراکی پیشگیری از بارداری که فقط پروژسترون دارند مثل مینی پیل
 • بعضی از آمپولهای پروژسترونی
 • همینطور روشهای سد کننده مکانیکی مثل کاندوم و IUD

و اما چند نکته در رابطه با روشهای پیشگیری نام برده شده:

 1. انتظار می رود که قرص مینی پیل، از آنجایی که فقط حاوی پروژسترون است و استروژن ندارد ایمن بوده و شیر مادر را هم کم نکند. اما چنانچه حین مصرف احساس کردید شیرشما کمتر شده است؛ فواصل شیردهی را کم کنید و بعد از اتمام هر وعده شیردهی، شیر باقیمانده را بدوشید. اگر با رعایت این نکات همچنان به طور قابل توجهی با کاهش حجم شیر مواجه شدید؛ با درمانگرتون در این باره مشورت کنید.
 2. دقت داشته باشید که قرص مینی پیل را باید حتما سروقت و ساعت مصرف کنید و بی نظمی در مصرف آن قطعا از موفقیت این روش کم می کند.
 3. در مورد استفاده از IUD: این یک روش مطمئن و با درصد موفقیت بالاست البته بعضی از خانم ها ممکن است به دلیل ناسازگاری بدنشان با این وسیله دچار عفونت و یا خونریزی غیر عادی رحمی شوند.
 4. استفاده از کاندوم هم چنانچه درست و صحیح باشد یک روش بسیار ایمن، بی خطر و با موفقیت بسیار بالاست.یعنی اگر از ابتدا تا انتهای یک رابطه ی جنسی از کاندوم استفاده شده و در حین استفاده مراقبت شود که کاندوم نه خارج شده و نه پاره شود؛ ممکن است از تمامی روشها بهتر باشد.

موفق باشید!

زهرا سادات پورمطهری. کارشناس مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی