بهترین کارهایی که برای مراقبت از بندناف نوازادتان می توانید انجام دهید: بهترین کارهایی که برای مراقبت از بندناف نوازادتان می توانید انجام دهید:

 

اکثر پدران و مادران با واژه هایی مثل بند ناف، جفت و... آشنا هستند و یا لااقل اسمشان را شنیده اند.

اما بند ناف دقیقاً چیست و چه فعالیتی انجام می دهد؟

بند ناف در واقع گروهی از رگ های خونی ست که در غلاف یا ساختاری لوله مانند محصور شده است.

که از یک طرف به ناف جنین متصل است و از طرف دیگر به جفت( جفت ساختاری دیسکی شکل است که به دیواره ی داخلی رحم مادر متصل است)

نقش حیاتی بند ناف:

در طول بارداری، دسته رگهای درون بند ناف ( که دو سرخرگ و یک سیاهرگ هستند) موظف هستند تا اکسیژن و مواد مغذی را از طریق جفت از مادر گرفته و به جنین برسانند؛ به همین علت، بند ناف یک ساختار بسیار حیاتی برای جنین محسوب می شود به حدی که در صورت مختل شدن روند کار بند ناف، زندگی جنین متوقف خواهد شد.

جدا کردن بند ناف نوزاد پس از تولد:

در طی بارداری؛ بند ناف با انتقال مواد مغذی به جنین سبب حفظ حیات و رشد و تکامل او می شود و طبیعی ست که بلافاصله بعد از خارج شدن جنین از رحم باید این اتصال قطع شود.

به همین دلیل در طی روند زایمان و در همان لحظه ای که نوزاد را از رحم مادر خارج می کنند، بند ناف را با فاصله ی کوتاه و معینی از بدن جنین؛ جدا می کنند.( البته قبل از جدا کردن؛ مسیر رگ را با وسیله ای گیره مانند می بندند تا خون درون بدن مادر و جنین حفظ شود)

باقیمانده بند ناف نوزاد:

این باقیمانده بند ناف در طی روزهای اول بعد از تولد نوزاد، به بدن او متصل است و سرانجام بعد از حدود 2 هفته خشک شده و کنده می شود.

پدر و مادر عزیز!

ریشه بند ناف کودک دلبند شما قرار است که تا 1 -2 هفته و یا نهاتاً 3 هفته پس از تولد، جدا شود.

تا آن زمان، نیاز است که شما از چگونگی مراقبت های لازم، مطلع باشید!

 

  1. برای تمیز کردن بند ناف از الکل و یا ماده ضد عفونی کننده ی دیگری استفاده نکنید. این روش در علم پزشکی جدید مورد تائید نیست در عوض برای تمیز کردن این ناحیه می توانید از دستمال یا پنبه ی مرطوب شده با آب استفاده کنید.
  1. در این مدت برای حمام بردن کودک از وان استفاده نکنید.
  2. سعی کنید تمام مدت بند ناف را خشک نگاه دارید به خصوص بعد از حمام و شستشو ( برای خشک کردن می توانید از گاز استریل استفاده کنید)
  3. هرچه بند ناف خشک تر و بیشتر در معرض هوا باشد زودتر جدا می شود؛ پس در انتخاب لباس نوزاد هم دقت کنید.
  4. پوشک نوزاد را به نحوی ببندید که بند ناف خارج از پوشک( در معرض هوا و بدون داشتن تماس با ادرار) قرار بگیرد؛ برای این کار بهتر است لبه ی بالای پوشک نوزاد را زیر بند ناف؛ تا کنید.
  5. مراقب باشید که لباس نوزاد طوری نباشد که به بند ناف گیر کند و باعث کشیدگی آن شود.
  6. هرگز اقدام به جدا کردن بند ناف نکنید حتی زمانی که که حس می کنید به یک مو بند است.
  7. خونریزی خفیف در زمان جدا شدن بند ناف و همینطور ترشح شفاف اندک، طبیعی ست اما خونریزی که ادامه دار باشد حتما نیازمند مراجعه به پزشک است.
  8. در انتها؛ اگر متوجه موارد زیر شدید، به پزشک مراجعه کنید:

تورم، قرمزی یا ترشح چرکی و غیر طبیعی

گریه نوزاد هنگام لمس پوست اطراف بند ناف

مشاهده توده ی قرمز در محل جداشدن بندناف

تب و یا امتناع نوزاد از شیر خوردن

با آرزوی سلامتی برای همه ی نوزادان !