توصیه های بسیار ضروری راجع به سقط خودبه خودی جنین توصیه های بسیار ضروری راجع به سقط خودبه خودی جنین

 

 

یکی از اتفاقات ناخوشایند در زمینه مسائل مربوط به زنان و بارداری، سقط خود به خودی جنین است.

اصطلاح سقط( ABORTION) از لحاظ علمی یعنی:

 

ختم بارداری قبل از 20 هفته بارداری

و یا زمانی که جنین کمتر از 500 گرم وزن داشته باشد.

 

 

 

از آنجایی که متاسفانه این اتفاق، رایج است به همه ی زوج ها توصیه می کنیم که :

  • از پیش از اقدام برای بارداری، پیش آگاهی این رو داشته باشید که ممکن است این بارداری به سقط بیانجامد و خلاصه اینکه برای این رویداد محتمل، ذهن تون رو کمی آماده کنید.

چراکه زوج هایی که پیش آگاهی علمی دارند در صورت مواجه شدن با موارد ناخوشایند نظیر سقط و ... عملکرد صحیح تری داشته و از نظر روحی آسیب بسیار کمتری می بینند.

 

  • سعی کنید تا جایی که امکان داره تا قبل از 12 هفته بارداری ( که 80 درصد سقط ها در این بازه ی زمانی اتفاق می افتد) خانواده و دوستانتون رو از خبر خوش بارداری تون مطلع نکنید.

 به این ترتیب وقتی این دوران حساس رو پشت سر گذاشتید می توانید با خیال آسوده تری، اطرافیانتون رو با خبر داشتن یک مسافر سالم، سورپریز کنید!

 

  • در صورت مواجه شدن با این مشکل( سقط) حتما به درمانگر حاذقی مراجعه کنید تا
  1. قبل از اینکه با دارو و یا ... کمک به تکمیل فرایند سقط کنید از اینکه این بارداری قطعا از دست رفته است و جنین زنده ای در کار نیست مطمئن شوید!
  2. زودتر از موعد سراغ کورتاژ نروید! ( چراکه بسیاری از سقط ها یا خود به خود و یا فقط با کمک دارو، تکمیل می شوند و نیازی نیست که از کورتاژ استفاده شود.
  3. در صورت منفی بودن گروه خونی تون، به موقع آمپول روگام رو تزریق کنید تا بارداری های بعدی شما به خطر نیافتد( این نکته بسیار مهم است)
  4. اقدامات لازم و آموزش نکات هشدار برای پیشگیری از عفونت، کم خونی و ... برای شما به طور کامل انجام شود.
  5. با سونوگرافی دقیق و به موقع از اینکه فرآیند سقط تکمیل شده و بقایای بارداری در رحم باقی نمانده، مطمئن شوید.
  6. بعد از پشت سر گذاشتن پروسه سقط، مدت زمان کافی و مناسبی رو صبر کنید و سپس برای بارداری بعدی با خیال آسوده، اقدام کنید. آزمایش چکاپ قبل از بارداری و مصرف اسید فولیک فراموش نشود!
  1. و در آخر شما و همسرتون حتما این نکته رو در نظر داشته باشید که تجربه یک بار سقط برای خانمها بسیار رایج است. شاید خیلی از اطرافیان شما هم بدون اینکه شما متوجه بشوید این تجربه رو پشت سر گذاشته باشند؛ پس اصلا نباید خودتون رو ناراحت کنید و یا اینکه گمان کنید مشکل خاصی مطرح هست.

چراکه از نظر علمی، تجربه ی یک بار سقط، حتی نیازمند علت یابی هم نیست و در حالت عادی، به راحتی می توانید با گذشت حدود 3 ماه از سقط، با گرفتن مجوز از درمانگرتون، برای بارداری بعدی اقدام کنید.

 

با آرزوی ذهنی آگاه

 و روحیه ای قوی و شاداب

در تک تک فراز و نشیب های زندگی

برای شما عزیزان!

 

زهرا سادات پورمطهری. کارشناس مامایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی