عادتی درست با شیوه غلط ! عادتی درست با شیوه غلط !

 

این کار بهداشتی و خوب را اگر به شیوه صحیح انجام ندهید ممکن است به بدن تان آسیب بزنید!

  • بانوان عزیز! بهتر است با دستمال کاغذی ناحیه تناسلی را خشک نکنید!

همونطور که میدانید

از نظر بهداشتی باید بعد از هربار رفتن به دستشویی، قسمت خارجی ناحیه تناسلی را به طور کامل خشک کنید تا از عفونت ها پیشگیری کنید.

اما برای انجام درست این کار باید نکات زیر را در نظر داشته باشید :

  • نکته اول :  بعضی از ترکیبات موجود در دستمال های کاغذی ممکن است آلرژن باشد و موجب حساسیت بشود به خصوص اگر از نوع دستمال کاغذی های معطر باشد.

و قاعدتا خانمهایی که آلرژی پوستی دارند با استفاده از دستمال کاغذی برای خشک کردن ناحیه تناسلی، احتمال تشدید آلرژی شان بیشتر از بقیه است.

علائم آلرژی ناحیه خارجی دستگاه تناسلی به دستمال کاغذی: بانوانی که به دلیل استفاده از دستمال کاغذی برای خشک کردن ناحیه تناسلی دچار آلرژی می شوند اغلب علائمی مثل التهاب، سوزش، خارش، قرمز شدن و خشکی ناحیه تناسلی را بروز می دهند و در مواد بسیاری این افراد، متوجه علت این علائم نشده و گمان می کنند که دچار عفونت و یا بیماری پوستی خاصی شده اند؛ در نتیجه ازمطب این پزشک به سراغ آن یکی می روند و انواع درمانهای دارویی و ... را انجام  می دهند اما خبری از بهبود علائم نیست، چراکه علت اصلی درمان نشده و ماده آلرژن همچنان با پوست شان تماس دارد.

در واقع این بانوان برای درمان، فقط کافیست عادت غلطشان را کنار بگذارند.

 

  • نکته دوم اینکه

فراموش نکنید فقط باید قسمت خارجی ناحیه تناسلی و کناره های پاها را خشک کنید و اصلا نباید به بخش داخلی و مخاطها با دستمال آسیب بزنید.

تکرار این اشتباه در دراز مدت می‌تواند فرد را به زگیل های تناسلی و یا پاپیلوماتوز دچار کند.

پاپیلوماتوزها دانه هایی به رنگ ریز و به رنگ پوست هستند که روی قسمت داخلی لبیاها( لبه های ناحیه تناسلی که مخاط را در بردارد) ایجاد می‌شوند.

پاپیلوماتوزها ممکن است به صورت ضایعات مشابه زگیل و در امتداد هم ایجاد شوند و اغلب ایجاد سوزش و آزار و... نمی کنند.

اگر فرد به استفاده از دستمال کاغذی برای خشک کردن ناحیه تناسلی حساسیت داشته باشد این حساسیت می تواند سبب ایجاد و یا تشدید پاپیلوماتوزها بشود.

 

 

  • نکته سوم اینکه

دقت داشته باشید که دستمال کاغذی و یا هر پارچه و ... دیگری که برای خشک کردن ناحیه تناسلی استفاده می کنید فقط باید روی پوست گذاشته و برداشته شود نه اینکه با شدت و فشار روی پوست کشیده شود این کار احتمال ابتلا به آسیب های ذکر شده را چندین برابر می کند.

پس بهترین کار این است که :

 به جای دستمال، با حوله سفید و نخی، بدن تان را خشک کنید و هر شب آن را بشویید.

و یا به صورت عمده گاز استریل تهیه کنید و آنها را با حفظ شرایط بهداشتی به تکه های ریز تقسیم کنید

 

بانوان عزیز!

اگر مراقب این قضیه باشید به راحتی از برخی از مشکلات پوستی ناحیه تناسلی

مثل خارش و التهاب و... پیشگیری می کنید.

 

زهرا سادات پورمطهری. کارشناس مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی